Malý posezónní průvodce zahradou. Jak se o ni před zimou postarat?

- Reklama -euro

Pouklízejte po sezóně zahradu a připravte ji na přicházející zimu.

Na konci podzimu je třeba se pustit do úklidu zahrady, zahradních domků, teras a různých přístřešků. Využijte poslední slunečné dny, pracovat se vám bude příjemněji. Co nepotřebujete, vyhoďte nebo darujte. Postarejte se o zařízení, která vám během sezóny usnadňovala práci na zahradě, a nezapomeňte na správné zazimování rostlin, které to vyžadují. Důkladně vyčistěte zpevněné plochy a zazimujte zahradní nábytek.

Trávníky

Pokud se vám v trávníku rozrostly širokolisté plevele, proveďte postřik vhodným selektivním herbicidem. Ošetřit nyní můžete také trávníky, ve kterých se rozšířil mech. V počátečním období mrazů na trávník nevstupujte.

Skalky

Teprve po prvních mrazech odstraňujte veškeré nafoukané listí, zbytky plodů a větvičky. Zlikvidujte plevel a uhynulé skalničky. Skalku, zejména části s citlivějšími skalničkami, pak zakryjte jehličnatými chvojkami. Ještě předtím však dosypte k rostlinám chybějící kamennou sutinu, ochrání je kořenové krčky před působením mrazu. Nezapomeňte zalít miniaturní jehličnany a listnaté stromy. Nad citlivější druhy, například levize, nainstalujte stříšku.

Květinové záhony

Odstraňte odkvetlá soukvětí nebo zbytky plodů trvalek. Nezapomeňte ze záhonů vytrhat vytrvalý plevel a uhynulé rostliny. Trvalky, které jste si vysadili letos, si nezapomeňte označit, abyste tato místa na jaře omylem neokopávali. Z letniček, například z aksamitníku a měsíčků, si ještě můžete posbírat semena.

Růže

Růžové keře, které jste začátkem měsíce ostříhali, nyní je třeba nakopcovat. Stačí, když k nim nahrnete okolní zeminu nebo substrát pro pěstování růží, a to přibližně do 30 cm výšky. Mladší porost popínavých růží můžete v chladnějších oblastech zakrýt netkanou textilií.

Jezírko

Z hladiny průběžně odstraňujte veškeré nafoukané listí. Při těchto úpravách vám pomůže natažená síť přes hladinu. Pokud je jezírko hlouběji, vypouštět ho nemusíte. V hloubce 80 cm dobře přezimují také lekníny. Choulostivejší rostliny vyjměte, zazimujte v chladné a světlé místnosti v kbelíku s vodou.

- Reklama -zprávy
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora