Georgíny můžete ponechat v zemi do prvních mrazů. Co potom s hlízami a jak je zazimovat?

- Reklama -euro

Dokdy čekat s vyjmutím hlíz jiřinek ze země? A jak se o ně následně postarat? Poradila zahradní architektka Denisa.

Začala jsem si pěstovat na zahradě jiřiny a vím, že se mají na zimu vybírat ze země. Kdy je ten správný čas a jak je správně skladovat, abych se z nich mohla těšit i příští sezónu? Natália, Most u Bratislavy

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Asi pro všechny pěstitele jiřinek (Dahlia sp.) se příští sezóna začíná již v tomto období. Právě teď je čas vybrat ze země hlízy těchto krasavic, které naše zahrady zkrášlují již desítky let, a zajistit si tak příští generaci.

Tyto trvalky pocházející z horských oblastí Mexika je v zemi vhodné ponechat až do prvních mrazů, které ukončí jejich působení na zahradě spálením natě. Tu následně seřízněte přibližně 10 cm nad zemí. Ponechaný stonek můžete použít k přichycení jmenovky či popis barvy, abyste si jednotlivé hlízy nepomíchali. Samotné hlízy ze země opatrně vyjměte, ideální vidlemi, abyste je nepoškodili, protože případné rány by mohly vést k zahnívání, případně k tvorbě plísní během skladování.

Vyrýlovaný trs hlíz opatrně očistěte od země a umístěte na suchém, bezmrazém a dobře větraném místě, kde se zbaví přebytečné vody. Po takovém vysušení, které trvá přibližně dva týdny, lze hlízy uskladnit do bedýnek naplněných například pískem, hoblinami či pilinami a následně je umístit do chladného sklepa na přezimování. Během zimy je pravidelně kontrolujte, a když spatříte znaky plísně či hniloby, napadené hlízy odstraňte.

Zimování ukončete přibližně koncem dubna, kdy jednotlivé hlízy můžete umístit do vlhkého substrátu, aby nabraly ztracenou vodu. Takto si urychlíte jejich vzcházení a po první polovině května je můžete již předklíčené vysadit rovnou do záhonů. Lze to udělat i bez takového předpěstování, ale jejich nástup do vegetace a kvetení přijde mnohem později. Po vysazení hlíz jiřinek v květnu nezapomeňte rostliny pravidelně zalévat a pro bohatší kvetení sem tam i přihnojit hnojivem na kvetoucí rostliny.

- Reklama -zprávy
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora