Jak čistit šperky?

- Reklama -euro

Kvalitní šperky nestárnou. Platí to ale jen v případě, že jim věnujete pravidelnou péči. Jak se starat o prstýnky, řetízky, náramky a náušnice ze zlata a stříbra, aby vypadaly pořád jako nové? Základní údržbu zvládnete doma, s tou dlouhodobou vám pomohou ve zlatnictví.

Rozdíl mezi údržbou zlatých a stříbrných šperků

Stříbrné šperky jsou sice levnější než jejich zlaté protějšky, aby ale vydržely krásné co nejdelší dobu, je třeba jim věnovat o něco větší a častější pozornost. Stříbro má totiž tendenci oxidovat a černat.

 Před těmito jevy do značné míry chrání vrstva rhodia, která působí jako ochranný štít a navíc zpevňuje povrch šperku, který je pak méně náchylný k poškrábání. Touto vrstvou je možné opatřit i šperky z bílého zlata, po čase je však nutné ji nechat obnovit u vašeho zlatníka.

Obecná údržba všech typů šperků

Pro šperky z jakéhokoliv materiálu platí, že je třeba je pravidelně čistit, a to zejména v případě každodenního nošení. Alespoň jednou za měsíc, ideálně ale častěji, je vhodné šperky krátce vykoupat ve slabém roztoku jemného mýdla a vlažné vody, opláchnout, jemně očistit kartáčkem na zuby a osušit měkkým hadříkem.

Tento postup však nelze aplikovat u šperků, které jsou osázeny perlami, opály, smaragdy či dalšími citlivými kameny, mohlo by dojít k jejich nežádoucímu poškrábání. Vpřípadě použití mýdla, saponátu i chemických prostředků i k jejich znehodnocení. Pokud vlastníte šperky s drahými kameny vysoké finanční i citové hodnoty, přenechte hloubkovou péči raději na profesionálech.

Jak čistit šperky?

Máte zlatý šperk (bez výše zmíněných drahých kamenů, které vyžadují citlivou údržbu), na kterém se podepsal zub času, a potřebujete ho vyčistit důkladněji? Do 750 ml vody přidejte 4 kapky jemného tekutého mýdla nebo saponátu a přidejte malou lžičku jedlé sody. Vložte šperk, vodu přiveďte k varu a vařte po dobu dvou minut. Poté šperk vyjměte, dočistěte kartáčkem, opláchněte čistou vodou a usušte pomocí měkkého hadříku.

Jak na šperky ze stříbra?

Černajícím stříbrným šperkům (bez drahých kamenů, viz výše) může také pomoci koupel v sodě, tentokrát ale v kombinaci s alobalem. Keramickou nebo plastovou misku vystelte alobalem, přidejte lžíci sody, šperky určené k vyčistění a zalijte 500 ml horké vody. Po třech minutách dočistěte, opláchněte a vysušte. Podobnou službu udělá i sůl: do misky s alobalem přidejte lžíci soli a zalijte 200 ml vroucí vody. Další postup je stejný jako u sody.

Bojíte se, že si nešetrným čištěním zničíte oblíbený šperk? Můžete ho bez obav svěřit do rukou profesionálů, kteří k dosažení původního vzhledu vašich náušnic, prstenů a řetízků použijí sofistikovanější a šetrnější metody.

- Reklama -zprávy
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora