Kákající polínko či pavouky na stromečku… Toto jsou nejpodivnější vánoční zvyky!

- Reklama -euro

Pokud se vám zdají naše vánoční tradice jako třeba lití olova nebo vycpávání kozaček sladkostmi podivné, pojďte se s námi podívat do světa a nebudete se stačit divit.

Rakousko: Hádej, koho jsem dnes potkal!

U sousedů to chodí na Mikuláše po ulicích i špatný děsivý Krampus. Množství lidí se s radostí převléká za tohoto démona a někteří muži zvyknou říkat, že je to den, kdy mohou tchýně ukázat svou pravou tvář.

Guatemala: Když nemáš vysavač, použij oheň

V této středoamerické zemi věří, že v tmavých a špinavých koutech domů a pokojů se ukrývají temné síly, před Vánoci vše vymetou, vyčistí a odpadky dají ven na jednu velkou kopu.

Na ni položí podobiznu ďábla a spoustu zapálí s cílem spálit všechno špatné, co se v aktuálním roce nahromadilo. Kdyby však Guatemalci pravidelně používali tyčový vysavač Sencor 4 v 1, neměli by co vynášet na hromady.

Tento vysavač vymete i kouty pod stropem, vysaje a umyje podlahy, očistí sedačku od chlupů a vydezinfikuje ji UV-C světlem. A z vydezinfikovaných nečistých sil se rázem stanou andílci.

V severském Norsku zase špatné síly vycházejí ven večer před Vánocemi a když najdou koště, nasednou na ni a rychle a zběsile křižují noční oblohu.

Ale protože Norové už dávno vyměnili košťata za vysavače Sencor a ty se na ježdění nehodí, po norské obloze létá čarodějnic stále méně. Kdoví, možná už vyměnili košťata za tyto elektrické koloběžky. Protože i bájné bytosti oceňují kvalitu.

Německo: Kdo sem dal tu okurku?

Dítě, které najde na vyzdobeném stromku ozdobu ve tvaru okurky, může otevírat dárky jako první. Někteří rodiče po oslavě Vánoc zvyknou hledat raději zavařované okurky a sledovat pohádky.

Kde bylo, tam bylo, žila na Ukrajině jistá chudá vdova as malými dětmi. Na Vánoce si vypěstovali stromek z borové šišky, ale byli tak chudí, že si ho neměli čím ozdobit. Od lítosti celou noc probrečely.

Jejich pláč slyšeli pavouky a rozhodli se udělat jim radost. Když se ráno všichni vzbudili, našli svůj stromek vyzdobený třpytivými pavučinami. A od té doby jsou tato pro mnohé nevábná stvoření součástí ukrajinského svátku Rizdva.

- Reklama -zprávy
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora